Pszczoły  nie miały  wielu tajemnic przed finalistami XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „Pracowite Pszczołowate”.Finał konkursu odbył się we wtorek  28 maja  w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie (ZPKPI i WD). Jego uczestnicy o pszczołowatych żyjących w naszym kraju wiedzieli naprawdę wszystko! Potrafili bezbłędnie  rozpoznawać gatunki, znali ich biologię, zagrożenia jakie im grożą oraz metody ich ochrony. W Finale konkursu startowało 11 szkół podstawowych.  Przypomnijmy, że konkurs rozpoczął się w styczniu tego roku etapem szkolnym, w którym udział wzięło 533 uczniów  z 36 szkół, 11 gmin i dwóch województw.


Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z klas IV-VIII. Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu. Dodatkowo liczył się czas pokonania trasy.

Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz – pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie przy współpracy z pracownikami ZPKPI i WD, wspólnie z Danutą Sokołowską, Niną Sokołowską,  Bożeną Kąpińską i panami: Zygmuntem Skórka oraz Krzysztofem Biełuś. Zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Kinga Sulej – Nadleśnictwo Iława, Karol Ostromecki – Nadleśnictwo Olsztynek, Agnieszka Korwek –  Nadleśnictwo Susz, Monika Ptaszkiewicz – Nadleśnictwo Miłomłyn, Krystian Biazik – Nadleśnictwo Iława.Gościem konkursy był Burmistrz Zalewa,  Marek Żyliński.


Zmagania konkursowe były bardzo zacięte. Jako Organizatorzy bardzo martwiliśmy się o pogodę, gdyż od rana w tym dniu padał deszcz. Jednak, na czas trwania konkursu, dopisało nam szczęście i zespoły biorące udział w marszobiegu pokonały go nie moknąc. Maksymalnie drużyna mogła uzyskać 65 punktów: 16 punktów za marszobieg i 47 punktów za odpowiedzi na sali.


Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie w składzie: Zuzanna Adamska, Kinga Tomanek, Zuzanna Niedziałkowska, Oliwia Lewandowska, opiekunem drużyny jest Grażyna Siłka. Drużyna z tej szkoły  w ubiegłym roku także zwyciężyła – ogromne gratulacje!

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Zofia Przyłucka, Kacper Liśkiewicz, Wiktoria Nowińska. Opiekunem drużyny jest Anna Zielińska.

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Tyrowie w składzie: Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczyk, Nikola Pasiut, Daria Kołaczkowska. Opiekunem drużyny jest  Dorota Czarnik.


Wyniki pozostałych drużyn:

IV miejsce – SP. im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Gałdowie

V miejsce – SP. w Jaftach Wielkich

VI miejsce – SP. nr 2 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej

VII miejsce – SP. im. księdza Biskupa Czaplińskiego w Grabowie – Wałdykach

VII miejsce – SP. nr 3 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

VIII miejsce – SP. n 6 w Ostródzie

VIII miejsce  – SP. im. gen. Józefa Bema  w Suszu

IX miejsce – SP. im. Orła Białego w Złotowie

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą znacznie poza program nauczania. Musieli wykazać się szczegółową znajomością 13 gatunków pszczołowatych. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące obszarów chronionych, jakimi jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 533 uczniów startujących w I etapie konkursu!

Organizator konkursu – Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom  i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.


Obok nagród rzeczowych i książkowych wszystkie startujące w finale konkursu szkoły otrzymały od Organizatora nagrody, jakimi były domki lęgowe dla dzikich zapylaczy. Będą one ustawione w przyszkolnych ogrodach. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez  Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie

Więcej o konkursie:

– Wyniki Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej

– Pytania Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej

– Rozwiązana krzyżówka Marszobiegu z Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej