2 dni sportowej rywalizacji, ponad 70 drużyn chłopców i dziewczynek, 686 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa warmińsko-mazurskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii Lidzbark Warmiński (kategoria do lat 8), ZSS-u Ełk (U-10) i SP 1 Pisz (U-12), a także dziewczynki ze Skrzatów Pisz (U-8), Diamond Pisz (U-10) i AS-u Stomil Olsztyn (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym. Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Warmińsko-Mazurskiem była Iława, a dokładniej obiekty Stadionu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 20 powiatów.

Święto futbolu w Iławie
W poniedziałek 15 kwietnia na Stadionie Miejskim w Iławie rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najmłodszej kategorii U-8 oraz zespoły U-10. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn do lat 12. Przy akompaniamencie wuwuzeli, głośnym dopingu kibiców i pod czujnym okiem zaangażowanych trenerów młodzi piłkarze i piłkarki walczyli o wyjazd do Warszawy. Mistrzostwo regionu i wycieczka do stolicy to upragnione nagrody dla uczestników Turnieju, ale Wojciech Żmudziński przypomniał dzieciom, że każde z nich należy do najlepszych młodych sportowców regionu i zasługuje na uznanie. – Wszystkim drużynom, które grają dzisiaj na stadionie w Iławie, życzę złotych medali – zagrzewał do walki dyrektor Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, podkreślając jednocześnie wyjątkowość imprezy.
Rywalizacja dziewczynek stała pod znakiem… uśmiechu na ustach. Niezależnie od zajętego miejsca, młode piłkarki wyjeżdżały z Iławy w dobrych nastrojach. Serca kibiców skradły najmłodsze zwyciężczynie Turnieju, czyli Skrzaty Pisz, a przede wszystkim ich liderka Emilia Żulińska, która mając niespełna 7 lat, została wybrana najlepszą piłkarką swojej kategorii wiekowej. W decydującym meczu Emilia wraz z koleżankami pokonały SP 19 Elbląg.

Nieco starsze koleżanki z Pisza także pokazały się ze świetnej strony i wygrały w kategorii U-10. Piłkarki Diamond Pisz zajęły 1. miejsce, pewnie pokonując w finale drużynę SP Tylice, prowadzoną przez uwielbianego przez podopieczne trenera Jarosława Roszkowskiego. Praca tego szkoleniowca zasługuje na uznanie, bowiem z liczącej niewiele ponad 620 mieszkańców miejscowości, przywiózł na Finały Wojewódzkie zespoły w we wszystkich 3 kategoriach wiekowych! Co więcej, w każdej z nich jego zawodniczki wchodziły do najlepszej czwórki Turnieju. Pomimo ubogiego zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej, Roszkowski robi wszystko co w jego mocy, aby dziewczęta mogły trenować nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego. – Wspólnie z rodzicami dowozimy dzieci na treningi, aby doskonalić ich umiejętności i ulepszać naszą grę – zdradził trener.
Tyliczanki już raz przekonały się o tym, że pasja i zaangażowanie popłacają. 2 lata temu tegoroczne wicemistrzynie regionu kategorii U-12 były najlepsze w województwie wśród 10-latek i pojechały na Finał Ogólnopolski do Warszawy. W tym roku w barwach SP Tylice błyszczała Wiktoria Lendzion, która z 19 bramkami na koncie została najlepszą strzelczynią najstarszej kategorii wiekowej. Co ciekawe, poza piłką Wiktoria uprawia kilka innych dyscypliny sportowych, w tym… ringo, w którym również zdobywa najwyższe laury. Podczas zmagań w Iławie młoda snajperka zagrała dwa niesamowite mecze, w których zdobyła po 7 bramek. To wszystko nie wystarczyło jednak do mistrzostwa województwa, bo w wielkim finale lepsze okazały się rywalki z AS-u Stomil Olsztyn, które wiodły prym w Turnieju już od fazy grupowej.

W meczach chłopców najbogatsza w emocje była kategoria U-10, w której o końcowej klasyfikacji decydowały lepiej wykonywane rzuty karne. Jak się okazało, najlepszymi specjalistami w tym elemencie gry są zawodnicy ZSS-u Ełk, którzy w wielkim finale pokonali SP 5 Olsztyn. Ełczanie jak burza przeszli przez fazę grupową i konsekwentnie zmierzali po końcowe zwycięstwo. W ich ekipie roiło się od świetnie wyszkolonych technicznie i pewnych siebie piłkarzy, ale talentów nie brakowało też w szeregach rywali. Ze znakomitej strony w Iławie pokazał się Bartosz Bondziul, zdobywca 16 bramek i król strzelców kategorii U-10 w barwach Szkoły Podstawowej z Węgorzewa, która zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.
Zaciętej rywalizacji nie brakowało też w najstarszej kategorii wiekowej, którą wygrali chłopcy z SP 1 Pisz, strzelając decydującego gola na 3:2 w ostatnich minutach meczu z SP 3 Elbląg. Młodzi piszanie w regionie znani są przede wszystkim z sukcesów lekkoatletycznych. Miłosz Kossakowski, tegoroczny król strzelców kategorii U-12, to również juniorski mistrz Polski w biegu na 300 metrów. Niespotykane przyspieszenie pozwala mu wyróżniać się nie tylko na bieżni, ale również na boiskach piłkarskich.
U najmłodszych chłopców zwyciężyli piłkarze Polonii Lidzbark Warmiński, którzy udowodnili, że w futbolu nigdy nie można się poddawać. Mimo porażki w meczu otwarcia Turnieju, w każdym kolejnym spotkaniu radzili sobie coraz lepiej. Doskonale radzili sobie z presją, pokonując ćwierćfinałowych rywali po rzutach karnych. W meczu decydującym o mianie najlepszych 8-latków w regionie, Polonia wygrała z Małym Jeziorakiem Iława.
Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Iławie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Szansa na odkrycie talentu
W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

Wielki Finał na PGE Narodowym
W Iławie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.
Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim była firma MAG Dystrybucja.
Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl  oraz www.laczynaspilka.pl .

Aktualności

Starostwo Powiatowe w Iławie

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Iławie

ul. Andersa 2a, 14-200 Iława,

tel. (89) 649 07 00
fax. (89) 649 66 00

e-mail: starostwo[@]powiat-ilawski.pl
            sekretariat[@]powiat-ilawski.pl

Godziny otwarcia urzędu

poniedziałek – piątek: 7:15 – 15:15

KASA:
poniedziałek: 7:45 – 15:40
wtorek – piątek: 7:45 – 14:30

Facebook