Dwa powiaty – jedna wspólna idea! Te słowa najlepiej oddają to, co od dekady łączy oddalone od siebie o ponad 800 km regiony z Polski i Niemiec. Przyjaźń, partnerstwo, współpraca ponad podziałami i bez względu na odległość – wszystko to sprawia, że trwająca już 10 lat współpraca między Powiatem Hof i Powiatem Iławskim jest i będzie kontynuowana. W minionym tygodniu uroczyście świętowano 10. rocznicę podpisania umowy o partnerskiej współpracy.

Podczas spotkania podsumowano lata dotychczasowej współpracy przebiegającej głównie na płaszczyznach kultury i edukacji oraz wymianie doświadczeń w wielu tematach będących wyzwaniem dla każdego powiatu, m.in. w temacie dróg, zdrowia, edukacji oraz pozyskiwaniu funduszy europejskich.

Na zaproszenie Bartosza Bielawskiego, Starosty Powiatu Iławskiego, w dniach 11.04-14.04.2019 r. do Powiatu Iławskiego przyjechali przedstawiciele Rady Powiatu oraz Starostwa Powiatowego w Hof na czele ze Starostą Dr. Oliverem Bär. To wyjątkowe spotkanie, bo podsumowujące 10 lat wspólnych działań i przyjaźni obydwu powiatów

Z ramienia Starostwa, oprócz gospodarza spotkania – Starosty Powiatu Iławskiego, w spotkaniach uczestniczyli również Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marek Polański Wicestarosta Powiatu Iławskiego, Maciej Rygielski,  członek Zarządu Powiatu Iławskiego, który 10 lat temu zapoczątkował tę przyjaźń wraz z ówczesnym Starostą Powiatu Hof, Berndtem Heringiem. Skierowano w jego stronę szczególne podziękowania za stworzenie podstawy tej współpracy. Obecny był także burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski oraz dyrektor szpitala powiatowego, Iwona Orkiszewska.

– Za nami dziesięć lat partnerstwa – mówił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego. – Przed nami kolejne wyzwania i jest mi niezmiernie miło, poprzednio jako radny powiatu, a obecnie jako Starosta Powiatu Iławskiego móc kontynuować tę współpracę i otworzyć jej nowy rozdział. Partnerstwo powiatów powinno obejmować coraz więcej obszarów, tworzyć nowe formy wymiany, odpowiadające współczesnym potrzebom. Jesteśmy otwarci na nowe kierunki i formy współpracy.

O przyjaźni i dobrych relacjach mówili także goście uroczystości.

O partnerach z Powiatu Iławskiego od początku mówimy – przyjaciele. Bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są nasze stosunki. Chcemy, aby poznawało się jak najwięcej osób z Niemiec i Polski, z powiatu iławskiego oraz Hof, bo na takich fundamentach opiera się prawdziwa współpraca i stanowi gwarancję jej kontynuacji – mówił starosta powiatu Hof, Oliver Bär.

Warto przypomnieć, że powiat Hof liczy ok. 100 tysięcy mieszkańców. Położony jest w malowniczej Bawarii, rokrocznie przyciąga rzeszę turystów i może pochwalić się interesującymi rozwiązaniami dotyczącymi wspierania przedsiębiorczości oraz rozwoju kulturalnego.

Starosta Powiatu Hof, Oliver Bär otrzymał od władz powiatu obraz (asamblage) autorstwa artysty grafika, Bogdana Wojciecha Bartkowskiego z Iławy pt. „Przyjazny Port”. Delegacja zwiedziła Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie. Jak mówił Starosta Powiatu Hof, był pod wrażeniem poziomu diagnostyki w naszym szpitalu i sprzętu, jakim dysponujemy. Goście zobaczyli m.in.  Izbę Przyjęć, lądowisko, oddział neurologii, gabinety diagnostyczne (rentgen, tomografię komputerową), oddział psychiatrii, przespacerowali się także po placu, na którym jeszcze niedawno znajdowało się lądowisko naziemne. Delegacja odwiedziła także Oczyszczalnię Ścieków w Dziarnach, po obiekcie oprowadził gości prezes Iławskich Wodociągów, Jerzy Biereg i kierownik oczyszczalni, Piotr Kowalski.

www.powiat-ilawski.pl (Joanna Babecka)

Dwa powiaty – jedna wspólna idea!

Wizyta w oddziale neurologii Powiatowego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Iławie

Fot. Magdalena Rogatty

Aktualności

Starostwo Powiatowe w Iławie

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Iławie

ul. Andersa 2a, 14-200 Iława,

tel. (89) 649 07 00
fax. (89) 649 66 00

e-mail: starostwo[@]powiat-ilawski.pl
            sekretariat[@]powiat-ilawski.pl

Godziny otwarcia urzędu

poniedziałek – piątek: 7:15 – 15:15

KASA:
poniedziałek: 7:45 – 15:40
wtorek – piątek: 7:45 – 14:30

Facebook