Fotografie

		


 

powiat iawski

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE


Powiat iławski położony jest na zachodnim krańcu województwa warmińsko-mazurskiego, na którego terenie znajduje się najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak. Obejmuje on swoim obszarem siedem gmin: Gminę Iława, Miasto Iława, Gminę i Miasto Kisielice, Gminę Lubawa, Miasto Lubawa, Miasto i Gminę Susz  oraz Miasto i Gminę Zalewo.
Powiat zajmuje powierzchnię 1385,2 km2 i jest zamieszkany przez ok. 92 tyś. osób. Nasz region ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne, zarówno kolejowe jak i drogowe, dzięki czemu podróż do tej części Warmii i Mazur jest krótka i przyjemna W Iławie – stolicy powiatu iławskiego, zatrzymują się wszystkie pociągi jadące od strony Warszawy, Gdańska, Poznania i Olsztyna.  Geograficznie powiat ma bogato zróżnicowaną rzeźbę terenu, szczególnie w jego południowo-wschodniej części, obejmującej Wzgórza Dylewskie, będące częścią tzw. Garbu Lubawskiego. Elementami zróżnicowanego krajobrazu powiatu są również miejscami niemal dziewicze lasy Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego oraz Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, Specjalny Obszar Ochrony Ptaków oraz Siedlisk, a także liczne jeziora.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE


Powiat Iławski należy do wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie regionów Warmii i Mazur – głównie za sprawą dużych powierzchni leśnych, które zajmują ok. 27 % ogólnej powierzchni powiatu oraz przez mnogość akwenów, w tym najdłuższego i 5 pod względem powierzchni jeziora w Polsce. Jezioro Jeziorak, bo o nim mowa, został uznany przez czytelników „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu  nowych cudów Polski. Na Jezioraku leży również największa w Polsce oraz wg. wielu źródeł również i w Europie wyspa śródlądowa Wielka Żuława. Krajobraz powiatu jest bardzo urozmaicony, a jego ważnymi elementami, wzbogacającymi turystycznie poszczególne gminy są wspomniane malownicze jeziora stwarzające dogodne warunki do wędkowania i aktywnego odpoczynku nad wodą.
Na terenie powiatu iławskiego znajdziemy wiele pomników przyrody, starych alei oraz ciekawych zabytków. Są to liczne kościoły z bogatymi wnętrzami, ruiny zamków opowiadające nieznane legendy, podania i przedstawiające ich bogatą historię. Piękno Powiatu Iławskiego można podziwiać na licznych szlakach turystycznych, m.in. Szlaku Kanału Elbląskiego, Pętli Grunwaldzkiej czy międzynarodowego szlaku św. Jakuba. Dla miłośników dwóch kółek powiat oferuje szeroki wybór tras rowerowych, a dla wodniaków stwarza idealne warunki do wypoczynku ale i rywalizacji sportowej. To wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, grzybobrania czy polowań.


GOSPODARKA


Czołową gałęzią gospodarki jest przemysł drzewny i meblarski. Duże znaczenie w gospodarce powiatu odgrywa również rolnictwo. Powiat iławski stwarza sprzyjające warunki dla rozwoju inwestycji, nieustannie szukając nowych rozwiązań. Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, możliwość korzystnego zakupu gruntów i obiektów, infrastrukturę i zasoby wykwalifikowanej kadry. Tereny inwestycyjne podnoszą atrakcyjność gospodarczą powiatu. W Gminie Miejskiej Iława znajduje się m.in. podstrefa Iława Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obejmująca obszar o powierzchni 17,4 ha.
Oczekiwanymi kierunkami rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego w regionie są: turystyka i rekreacja, przetwórstwo rolno-spożywcze, rolnictwo ekologiczne oraz usługi i przemysł nieuciążliwy dla środowiska naturalnego.
Powiat może się poszczycić czołowym miejscem wśród powiatów województwa warmińsko-mazurskiego jeśli chodzi o najmniejszą stopę bezrobocia.


Odkryj z nami Powiat Iławski!