Uczniowie z Powiatu Iławskiego wykażą się wiedzą o pszczołach w II etapie Międzywojewódzkiego Konkursu

MR kwiat pszczolaWe wtorek 12 marca 2019 r. odbędzie się II etap  XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej  pod hasłem: „Pracowite Pszczołowate”. W konkursie uczestniczyć będą m.in. uczniowie z Powiatu Iławskiego. A jest on organizowany przez Zespół Parków  Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.

To wydarzenie będzie miało miejsce w gościnnych progach Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie, przy ul. Kościuszki 18. Konkurs rozpocznie sie o  godz. 11.00. W konkursie udział biorą czteroosobowe drużyny ze szkół podstawowych, z klas IV-VIII, które zostały wyłonione w eliminacjach szkolnych, z grupy 548 uczniów.  Zadaniem startujących w konkursie drużyn będzie rozwiązanie zespołowo, testu składajacego się z 25 pytań. Celem tego etapu jest wytypowanie 10 drużyn do finału konkursu, który będzie miał miejsce  28 maja br. w Jerzwałdzie. W II etapie tego konkursu  udział biorą 34 drużyny ze szkół podstawowych z powiatów: iławskiego, ostródzkiego, kwidzyńskiego. Oznacza to, że 12 marca 136 uczniów spotka się podczas II etapu konkursu walcząc o przejście do finału. Konkurs organizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.
Organizacyjnie konkurs wspiera Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, filia w Iławie, której przy tej okazji serdecznie dziękujemy za pomoc organizacyjną.  

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie

Fot. Maciej Rodziewicz

 

BEZPŁATNE SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI


 Zespół Parków  Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie zaprasza nauczycieli  ze szkół podstawowych do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Przyroda pól i łąk", które odbędzie się w siedzibie Zespołu  Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie  w sobotę 9 marca 2019 r. Rozpoczęcie spotkania godzina 10.00, planowane zakończenie zajęć ok. godz.14.00.
     Celem szkolenia  jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej wartości przyrodniczej terenów rolniczych Polski oraz propagowanie działań prowadzących do jej zachowania. Cel ten możemy osiągnąć poprzez podkreślenie znaczenia przyrody rodzimych obszarów wiejskich na tle innych krajów Europejskich, jej wartości niematerialnej oraz ekonomicznej; pokazywanie jej piękna i różnorodności; zaciekawienie odbiorcy biologią i ekologią gatunków związanych z terenami rolniczymi; ukazywanie elementów krajobrazu oraz sposobów gospodarowania umożliwiających ich zachowanie. Zwrócimy uwagę na niezwykłą przyrodę wiejską łąk i pól. Pokażemy gry i zabawy aktywizujące, do wykorzystania podczas procesu edukacyjnego w szkole.
      Na warsztatach zostanie zaprezentowany  i przekazany nauczycielom m.in. pakiet edukacyjny pt. "Pola tętniące życiem", przygotowany przez Stowarzyszenie "Bocian" w 2015 roku, W skład tego pakietu wchodzą gotowe scenariusze zajęć i karty pracy, a także kompendium wiedzy, plakat prezentujący zwierzęta charakterystyczne dla terenów rolniczych oraz atrakcyjny film przyrodniczy opisujący środowiska pól i łąk.
Zajęcia prowadzić będzie Alina Rodziewicz. W sprawach projektu informacji udziela także Alina Rodziewicz, tel. 89 758 85 27,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kartę zgłoszeniową  do udziału w warsztatach „Przyroda pól i łąk”,  należy przesłać w terminie do 4 marca 2019 r. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie