Szpital odpowiada na pytania dotyczące badań stawów biodrowych u noworodków

BioderkaaaaaaW związku z tym iż w ostatnim czasie otrzymujemy od pacjentów monity w sprawie długości kolejki oczekujących do Poradni Preluksacyjnej, chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom Powiatu Iławskiego kilka informacji dotyczących funkcjonowania tej Poradni w Szpitalu Powiatowym im. Wł. Biegańskiego w Iławie.

Wykonywanie przesiewowych badań stawów biodrowych u noworodków  w Powiatowym Szpitalu w Iławie rozpoczęliśmy w 2010 r. w ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności lokalnej powiatu iławskiego”, który to projekt w 85% współfinansowany był ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego - informuje dyrekcja szpitala. -  Zgodnie z założeniami projektu, badania bioderek wykonywane były u wszystkich noworodków urodzonych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym naszego Szpitala. Projekt był realizowany do końca II kwartału  2011 roku. Aby zapewnić ciągłość w tym zakresie i ze względu na duże zainteresowanie oraz potrzeby, Szpital po zakończeniu realizacji projektu uruchomił Poradnię Preluksacyjną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, w której nadal wykonywana są te badania, ale już nie w tak szerokim zakresie, jak wówczas. Dzięki temu zapewniliśmy naszym pacjentom dostępność do świadczeń na miejscu, bez konieczności dojazdu np. do Olsztyna w celu wykonania rzeczonych badań.

      Po podpisaniu kontraktu z NFZ, badania stawów biodrowych u noworodków  wykonywane są zgodnie z umową. Do poradni rejestrowane są wszystkie dzieci (zgodnie z kolejką oczekujących), również te z innych województw i powiatów. Nie obowiązuje w tym zakresie  rejonizacja. Przyjmowane są wszystkie dzieci, których rodzice zdecydują się na wizytę w naszej placówce, są to zarówno wizyty pierwszorazowe jak i kontrolne.
      Zgodnie z zasadami finansowania miesięcznie w Poradni mogliśmy przyjąć ok. 90 dzieci. Od 1 lipca 2018 r. zmieniły się zasady finansowania świadczeń, które spowodowały zmniejszenie liczby udzielanych świadczeń w poradni. Pomimo ograniczeń wynikających z wprowadzonych zmian, wykonujemy badania  w ilości przekraczającej kontrakt. Dodatkowo, w przypadku jeżeli rodzice nie zdecydują się na termin wizyty wynikający z kolejki oczekujących, istnieje możliwość skorzystania z odpłatnego badania stawów biodrowych.
   Kilkakrotnie zwracaliśmy się do NFZ o zwiększenie finansowania tej Poradni, niestety ze względu na brak środków finansowych w planie finansowym nie otrzymaliśmy pozytywnego rozpatrzenia w tym zakresie. Mimo to, mając na względzie duże zainteresowanie ze strony rodziców co do wykonania u dzieci badań stawów biodrowych w naszej poradni, czynimy dalsze starania w kierunku pozyskania większego kontraktu z NFZ, co przyniesie obopólną korzyść zarówno dla naszych pacjentów jak i Szpitala.

Szpital Powiatowy im. Wł. Biegańskiego w Iławie

Fot. Pixabay.com