Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jak co roku przypada na trzeci czwartek listopada, w tym roku jest to dzień 21 listopada. Tego dnia każdy palacz zachęcany jest do zaprzestania palenia, choćby do podjęcia takiej próby. Do rzucenia palenia przekonuje także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie.

Pomysł na przeprowadzanie takiej akcji  narodził się w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przynajmniej przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedna dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem w 1977 r. uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem idea ta przyjęła się w innych krajach, a w 1991 r. także w Polsce.

Zaprzestanie palenia przynosi szybko zauważalne i długotrwałe korzyści dla zdrowia.

Jakie są korzyści bezpośrednie zaprzestania palenia?

– Gdy nikotyna  przestaje działać na Twój organizm, ciśnienie krwi, temperatura ciała i puls wracają do wartości prawidłowych;

– Organizm zaczyna się oczyszczać m.in. z zawartości szkodliwego tlenku węgla i ilość życiodajnego tlenu w Twoim organizmie wracają do normy;

– Zmniejsza się ryzyko zawału serca;

– Zaczynają regenerować się zakończenia nerwowe, powraca smak oraz węch;

– Rozszerzają się oskrzela tj. drogi oddechowe, zwiększa się pojemność płuc  i łatwiej Ci oddychać;

– Poprawia się krążenie krwi oraz lepiej pracują płuca, dzięki czemu codzienne czynności, takie jak spacerowanie, wiążą się z mniejszym wysiłkiem niż w okresie, w którym paliłeś papierosy.

– Zaczynają odnawiać się rzęski (drobne włoski, które oczyszczają oskrzela), śluz przestaje zalegać w płucach (płuca lepiej się oczyszczają). Ustępują: kaszel, uczucie zatkania zatok, zmęczenie, duszność, a  Ty masz więcej energii i rzadziej chorujesz;

Jakie odległe w czasie korzyści przynosi zaprzestanie palenia?
U byłych palaczy prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc jest mniejsza niż u osób, które nadal palą. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia nowotworów gardła, pęcherza moczowego, nerek i trzustki.

Informacje na temat walki z nałogiem tytoniowym znajdziecie Państwo na stronie: www.jakrzucicpalenie.pl.

www.powiat-ilawski.pl

Fot. pixabay.com