19 edycja Akcji Czyste Jeziora i Rzeki - Wiosna 2018

zdj jedynka czyste 2018„Wszyscy wygramy gdy świat posprzątamy" pod takim hasłem przebiegała tegoroczna Akcja Czyste Jeziora i Rzeki. To już 19 edycja ekologicznego zaangażowania mieszkańców Powiatu Iławskiego, to zaangażowanie jest kluczem do efektywnej edukacji ekologicznej. A edukacja jak wiemy jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony środowiska. Powiat Iławski, w ramach akcji zaopatrzył wszystkich chętnych w worki na śmieci i rękawice ochronne oraz plakaty. Akcja przyciąga z roku na rok coraz to większą liczbę uczestników, w tym roku wzięło w niej ponad 4,5 tys. osób. Ilość zebranych worków z odpadami  to 1024 szt. To co cieszy najbardziej, to ilość zlikwidowanych dzikich wysypisk śmieci, było ich aż 22 w tej edycji.

Uprzątnięty teren to głównie lasy, parki, parkingi leśne, rowy przydrożne, okolice rzek, tereny wokół szkół, przystanki autobusowe, cmentarze, osiedla mieszkaniowe, ogródki działkowe, czy plaże. Podsumowanie akcji oraz rozdanie nagród odbyło się podczas XLV sesji Rady Powiatu Iławskiego, nagrody uczestnikom wręczyli Marek Polański – Starosta Powiatu Iławskiego oraz Michał Młotek – Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego.

zdj 1

zdj 2

W terminie składania sprawozdań tj. do 28.05.2018 r. do Starostwa Powiatowego w Iławie wpłynęło 40 sprawozdań. Komisja konkursowa uznała, że na szczególne uznanie zasługują uczestnicy, którzy zebrali duże ilości śmieci, złożyli wyczerpujące sprawozdania z załączonymi ciekawymi prezentacjami multimedialnymi, zdjęciami i pracami plastycznymi.

zdj 3

zdj 4

Lista laureatów Akcja Czyste Jeziora i Rzeki Wiosna – 2018

zdj 10

KATEGORIA: NAJMŁODSI – PRZEDSZKOLAKI

Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Lubawie
Zespół Szkół Przedszkole w Kisielicach
Przedszkole Miejskie Nr 6 w Iławie
- Przedszkole Niepubliczne „BAJKOLANDIA” w Lubawie
- Przedszkole Miejskie Nr 5 w Iławie

DSC 0077

DSC 0078

KATEGORIA : UCZNIOWIE
Szkoła Podstawowa im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach
Szkoła Podstawowa im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich
Szkoła Podstawowa w Kamieńcu
Zespół Szkół w Lubawie

KATEGORIA : JEDNOSTKI DZIAŁAJĄCE W OBSZARZE POMOCY SPOŁECZNEJ
- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Iławie
- Stowarzyszenie Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Suszu
II miejsce
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie
Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica „SŁONECZKO” w Zalewie

zdj 5

DSC 0064

KATEGORIA : POZOSTALI UCZESTNICY
Ochotnicza Straż Pożarna Rożental
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych
- Sołectwo Dziarny
- Sołectwo Szałkowo
- Kolejowy Klub Turystyki Pieszej „CARPE DIEM” przy Oddziale PTTK w Iławie
- Stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iławki” w Iławie

DSC 0068

zdj 2

DSC 0070

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom aktywnie biorącym udział w tegorocznych proekologicznych działaniach, uczniom szkół, wychowankom przedszkoli oraz nauczycielom, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji i tym samym przyczynili się do poprawy stanu środowiska. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach Akcji Czyste Jeziora i Rzeki weźmie udział jeszcze większa ilość mieszkańców powiatu. Pamiętajmy jednak, aby dbać o nasze otoczenie nie tylko podczas corocznej akcji, ale codziennie, bo tylko w taki sposób przyczynimy się do poprawy otaczającego nas środowiska.