IŁAWA GOSPEL SINGERS NARODZONEMU

Narodzonemu koncert 2018W Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018 roku o godz. 19:00 w kościele NP NMP w Iławie („białym”) odbędzie się koncert kolęd promujący niedawno wydany, dwupłytowy album Iława Gospel Singers. W programie koncertu znajdzie się miejsce zarówno na wspólne kolędowanie, jak i udział gości specjalnych…!

Narodzonemu koncert 2018
Po trzech latach działalności zespół Iława Gospel Singers (IGS) wydał debiutancki album zatytułowany „Wszystko Tobie”. Na pierwszym z krążków (EP), o tym samym tytule, znajdują się dwa premierowe, autorskie utwory pop-gospelowe, pozostałe zaś to anglojęzyczne, popularne pieśni gospel. Na drugiej płycie, zatytułowanej „Narodzonemu”, znajdują się polskie kolędy w nowych aranżacjach.
Każdy z krążków zawiera po pięć utworów, zaskakujących różnorodnością gatunkową. Odnajdziemy tam bowiem brzmienia typowo gospelowe, pop-gospelowe, z nurtu uwielbieniowego (worship), kolędy natomiast zostały zaaranżowane w stylu folkowym i rockowym.
Producentem muzycznym albumu, autorem aranżacji, a także kompozytorem jest Michał Wróblewski, dyrygent i założyciel zespołu. Natomiast teksty utworów, do których skomponował muzykę („Oddaj wszystko co masz” i „Chcę Cię wywyższać”), napisała wokalistka Iława Gospel Singers, Iwona Maliczak-Witkowska.
Premierowe wykonanie utworów z albumu „Wszystko Tobie” miało miejsce 10 grudnia na koncercie charytatywnym w Tyrowie, którego celem było wsparcie Fundacji Tęczowa Chmurka zbierającej fundusze na świąteczne paczki dla dzieci. Zespół wystąpił również 17 grudnia w Wydminach, gdzie miało miejsce wspólne kolędowanie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Zespół Iława Gospel Singers to grupa ludzi, których połączył nie tylko śpiew, ale również pragnienie głoszenia Bożego słowa. - Co jest największą wartością gospel? Na pewno rozwijanie muzycznych pasji, ale również spędzanie czasu z ludźmi, którzy te zainteresowania dzielą i mają podobną wrażliwość. Gospel to również dzielenie się emocjami, wzajemne inspirowanie oraz wsparcie. Jednak najważniejsze w śpiewaniu gospel jest to, że dzięki temu jestem bliżej Boga - mówi jedna z wokalistek. - Muzyka gospel jest bowiem modlitwą jednoczącą serca we wspólnym uwielbianiu Pana. A poprzez docieranie do szerokiego grona słuchaczy, przybiera formę ewangelizacji.

- Album „Wszystko Tobie” jest pewnym podsumowaniem pierwszych trzech lat aktywności naszego zespołu, a zarazem przejściem do nowego etapu w jego działalności. Chcemy iść w tę stronę, by śpiewać swoje własne, autorskie utwory – mówi Michał Wróblewski. - Ojczyzną muzyki gospel są Stany Zjednoczone i z tego względu większość pieśni to utwory anglojęzyczne, nie dla wszystkich łatwe w odbiorze. A że siłą tej muzyki jest przesłanie płynące ze Słowa, dlatego kierunkiem naszych działań staje się komponowanie utworów w języku polskim, inspirowanych tekstami biblijnymi, wzbogacanymi o własne przeżycia i refleksje.

Do nagrania i wydania płyty IGS przyczyniło się wiele osób. Pierwszym impulsem było stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, które zostało przyznane dyrygentowi Michałowi Wróblewskiemu. Na ten cel zespół przeznaczył także otrzymaną w czerwcu br. nagrodę Powiatu Iławskiego za działalność kulturalną. Wydanie albumu wsparli również Internauci (aż 100 osób!), którzy przekazując drobne sumy pieniędzy w ramach akcji crowdundingowej na platformie Polak Potrafi, stali się jego współwydawcami. Wyprodukowanie albumu zostało także dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Iława. Duże znaczenie miały także publikacje w prasie, internecie, radiu… Najbliższy koncert będzie zatem także formą podziękowania wszystkim, którzy pomogli osiągnąć zespołowi ten cel.
Album IGS pt. „Wszystko Tobie” oczywiście będzie dostępny podczas najbliższego koncertu. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Dagmara Kowalewska