Imprezy tej rangi na Jezioraku jeszcze nie było!

regaty3Już prawie 400 osób potwierdziło swój udział w regatach International Waterbike Regatta Jeziorak 2017, które w dniach od 24 do 28 maja odbywać się będą na wodach najdłuższego jeziora w Polsce. To jednak nie koniec wydarzeń, przewidzianych na ostatni weekend maja. W piątek 26 maja także nad Jeziorakiem odbędzie się konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach”. A fragmenty obu wydarzeń będzie można zobaczyć na kanałach TVN24 i TVN24 BiS 26 i 27 maja.

Około 20 drużyn (na tę chwilę) z Niemiec, Chorwacji, Turcji, Austrii i Polski potwierdziło już swój udział w regatach International Waterbike Regatta. Będziemy mieli okazję na żywo śledzić międzynarodowe zmagania unikatowych łodzi na wodach Jezioraka w Iławie,  po raz czwarty w Polsce. W wydarzeniu wezmą udział studenci z uczelni wyższych z całej Europy. Zmagania odbędą się przy Porcie Śródlądowym w Iławie.

DSC 6604

regaty3

Takich i wiele innych unikatowych pojazdów wodnych będzie można doświadczyć już niedługo na Jezioraku


Pierwsze regaty International Waterbike Regatta odbyły się w roku 1980 z inicjatywy studentów z Hannoveru. Co roku, od prawie 40 lat wydarzenie odbywa się w innym mieście Europy. W Polsce były organizowane w latach 1997, 2007 oraz 2010.

IMGP0576

IMGP0679

Zdjęcia z ostatnich regat, które co roku odbywają się w innym miejscu na świecie.


W regatach rywalizują między sobą różnego rodzaju łodzie, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Wśród jednostek można zaobserwować innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Drużyny, projektując swoje jednostki, muszą zapewnić im interdyscyplinarność, ponieważ regaty wygrywa rower, który wykaże się najlepszą szybkością, statecznością i zwrotnością w sześciu dyscyplinach, takich jak:
- sprint na 100 m,
- przyspieszenie na 10 m,   
- slalom na 100 m,
- przód-stop-tył po 50 m,
- długi dystans 10 km,
- uciąg na palu w czasie 30 sekund
oraz tzw. tajna misja.

regaty 2017 port

puchowski

tvn11

Relacje z wydarzeń będzie można również śledzić w telewizji na kanałach TVN24 oraz TVN24 BIS


International Waterbike Regatta jest wydarzeniem, w czasie którego można obserwować zaciekłą rywalizację studentów z całej Europy, którzy starannie przygotowywali się do tych regat przez cały rok. Ostatecznie w ciągu tych trzech dni ich łodzie przechodzą decydujący test. Każdego dnia walczą oni z trudnościami natury fizycznej, strategicznej oraz technicznej. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że paliwem są tutaj ludzkie mięśnie, a więc fani sportów nie mogą narzekać na brak emocji, obserwując rywalizację i wysiłek profesjonalnie przygotowanych zawodników. Często do ostatnich sekund nie wiadomo, która z jednostek okaże się najlepsza i w czyje ręce powędruje zwycięski puchar.

logo regat
Studenci Politechniki Gdańskiej niejednokrotnie okazywali się najlepszymi i zajmowali miejsce na podium. Ostatni raz zdobyli pierwsze miejsce w 2015 r. Wtedy też z Niemiec, przywieźli słynny przechodni puchar, który od prawie 40 lat przekazywany jest z rąk jednego zwycięzcy do rąk następnego. Puchar można było oglądać przez cały rok na Politechnice Gdańskiej na wydziale oceanotechniki i okrętownictwa. W 2016 r. w Wiedniu nie udało się studentom powtórzyć zwycięstwa i musieli oddać puchar Niemcom, co nakłoniło ich do podjęcia kroków w celu organizacji International Waterbike Regatta w Polsce, aby odzyskać go w roli gospodarzy w 2017 r. w Iławie.