Uroczyste obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

Narodowy Dzie Zwycistwa 04518 maja 2015, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowejpo raz pierwszy obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to wprowadziła podpisana w tym samym roku przez prezydenta ustawa , znosząca równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone do tej pory 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r.

Iławskie uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej odbywały się tradycyjnie w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny („biały kościół”), następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz komunalny przy ul. Wyszyńskiego na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. kombatanci wojenni, byli jeńcy obozów hitlerowskich oraz samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji kombatanckich, harcerze, uczniowie lokalnych szkół oraz mieszkańcy Iławy.
Narodowy Dzie Zwycistwa 0006
Narodowy Dzie Zwycistwa 0076