Wsparcie dla osób niepełnosprawnych z powiatu iławskiego - ruszył nabór wniosków w pilotażowym programie "Aktywny samorząd"

images 500x500 sJak uzyskać pomoc w zdobyciu prawa jazdy kat. B czy oprzyrządowanie do posiadanego samochodu? Kto może skorzystać ze wsparcia przy zdobyciu wyższego wykształcenia lub utrzymania aktywnosci zawodowej? Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które realizuje program "Aktywny samorząd" udziela wszystkim zainteresowanym pomocy w przypadku pytań czy wątpliwości dotyczących wskładanych wniosków czy samego programu. Zachęcamy osoby uprawnione do składania wniosków, najbliższy termin do II modułu pomocy (sesji bieżącej) mija 30 marca 2017 roku

W 2017 roku będą realizowane następujące formy wsparcia w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd:

Moduł I:

a. Obszar A zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
b. Obszar A Zadanie 2 - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B,
c. Obszar B zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
d. Obszar B Zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
e. Obszar C Zadanie 2 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
f. Obszar C Zadanie 3 - pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
g. Obszar C Zadanie 4 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
h. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego),

W Module I wnioski przyjmowane będą od 15 maja do 30 sierpnia 2017r. Wnioski będą dostępne na stronie PCPR i w biurze PCPR ok. 08 maja. Wtedy również przedstawionych zostanie więcej szczegółów o tym module.

UWAGA: Wnioskodawcy Modułu I, którzy mogliby zgodnie z programem ubiegać się o refundację poniesionych kosztów (przedszkole, prawo jazdy, naprawa wózka) muszą pamiętać o zasadzie – refundacja kosztów możliwa jest w odniesieniu do kosztów poniesionych 180 dni przed złożeniem wniosku. Aby uzyskać refundację za koszty poniesione w styczniu najpóźniej wniosek składamy w czerwcu.

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).

UWAGA, nastąpiła zmiana wzoru wniosków. W  związku z wprowadzeniem zmian w Module II należy składać wnioski na nowych drukach.

Terminy przyjmowania wniosków w Module II:
•    w sesji letniej (bieżącej) do 30 marca 2017 r. (również w przypadku ubiegania się o refundację czesnego za semestr zimowy roku akademickiego 2016/17)
•    w sesji  zimowej wnioski będą przyjmowane od 04 września do 10 października 2017 r.
Studenci i uczniowie szkół policealnych posiadający orzeczenie o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów czesnego i o dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, w tym na dojazdy do szkoły.

W razie pytań prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Iławie, którego siedziba mieści się przy ulicy Andersa 12. Godziny pracy centrum: od poniedziałku do piatku od 7:15 do 15:15

Kontakt tel. - 89 649 04 50 bądź mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo również na stronie PFRON.